Já mám naštěstí pojištění a to ještě k tomu dobré. Ovšem první krok je přiznat si, že k doktorovi skutečně potřebujete. Koleno oteklé tak, že nejde ohnout, a ukrutná bolest ovšem nakonec přesvědčily i mě a začala jsem tušit, že to asi nebude jenom naražené.
První krok byla videonávštěva express care. To je asi docela unikátní typ péče, kterou máme v rámci univerzitního pojištění. Není to pohotovost, ale mají termíny stejný den. Dají se absolvovat i osobně, ale přes videopohovor je to často snazší. Pro vás i pro ně. A na testy vás stejně typicky pošlou na jiné pracoviště. Mně se takhle povedlo získat termín hned na neděli večer po sobotním zranění. Podmínka ale je, že člověk musí být v Kalifornii a ne v jiném státě USA a to i když se připojuje vzdáleně.
Hned na videohovoru mi doktorka podle popisu vysvětlila, že to není dobré a poslala mě na rentgen a magnetickou rezonanci. Tady se hodně promítlo, jaké mám pojištění. Většina pojištění bez předchozího vyhodnoceného rentgenu neproplatí magnetickou rezonanci. A navíc si jí musíte nechat dopředu schválit pojišťovnou, což trvá několik dní až týdnů. V mém případě ale pojištění nevyžadovalo schválit rezonanci dopředu a protože jim na pondělí vypadl pacient, mohla jsem jít rovnou. Vyšetření na magnetické rezonanci má ale spoluúčast (anglicky copay), takže jsem byla rázem o 200 dolarů lehčí.
Díky kamarádce radioložce (díky Anni!!!) jsem se ještě ten večer dozvěděla výsledky. Přetržený vaz v koleni plus bambilion dalších problémů. Hojení nadlouho, nejspíš operace, pokud se člověk chce vrátit k plné funkci.
Následně jsem se musela objednat na ortopedii k chirurgovi. Tam bylo složité se dostat. Vysvětlili mi, že musí mít nejřív plný popis z magnetické rezonance, než mě objednají. Doktoři se prý musí rozhodnout, jestli můj případ vůbec vezmou. Nakonec se zjevně rozhodli, že na mém koleni bude spousta zábavy, a tak mě objednali.
Chirurg je na hierarchickém žebříčku lékařského personálu zjevně vysoko. S ním samotným jsem mluvila asi deset minut, mluvil hrozně rychle a brzo bylo po všem. Předcházela tomu ale dlouhá konverzace s jeho asistentem a také z atestovanou lékařkou z jeho týmu. Závěr byl ale jednoznačný - čeká mě operace. Na tu mě byli ochotní objednat i hned za deset dní, ale z různých důvodů jsem to nakonec odložila a čeká mě brzo. Tak snad to dobře dopadne!
Všeho všudy to stálo cca 350 dolarů na poplatcích za lékařské konzultace a za zmiňovanou spoluúčast na rezonanci. Plus dalších 100 dolarů, které mě nechali zaplatit a mají mi to vrátit, ale už se o to přetahujeme měsíc. Mohlo by to být horší. Na reálném vyúčtování toho, co by péče stála bez pojištění, jsou výrazně větší částky jako třeba kolem 12000 dolarů za magnetickou rezonanci atd. Z toho se člověku protočí panenky a zrychlí tep.
Comments
Post a Comment