Skip to main content

Epizoda 50 - v čem se liší americké domácnosti

 

 


Protože my imigranti si aktuálně nemůžeme vůbec na nic stěžovat, rozhodla jsem se napsat tentokrát příspěvek na téma poněkud domácího charakteru. Nemůžu samozřejmě mluvit obecně, vycházím ze své omezené zkušenosti s nájemními byty v Bay area v Kalifornii. Ale vypozorovala jsem několik odlišností mezi českými domácnostmi a těmi americkými, které ale ovlivňují i uvažování a plánování domácího fungování.

Praní - především mít doma pračku je považováno za svého způsobu luxus. Začíná to být běžné až u bytů s vyššími cenami nájmu, případně v domech. Jinak mají bytové domy většinou prádelnu (v lepším případě), nebo si chodíte prát do prádelny veřejné (v tom horším případě). Zásadní je ale i všudypřítomná sušička - ještě jsem neviděla, že by někde pračka nebyla doprovozená sušičkou. Naopak vůbec neexistují sušáky, protože prostě nikdo prádlo nesuší na šňůře nebo sušáku.

Jak se tím mění přemýšlení o praní? Naprosto! Neuvažujete o praní s předstihem několika dní, aby vám to stihlo uschnout. Zvlášť pokud máte sdílenou prádelnu v budově, můžete klidně vyprat pět praček prádla zároveň, bez toho, abyste řešili, že nebudete mít kam ho pověsit. A taky místo pětinásobku času praní jediné pračky vyperete všechno zároveň a pak to taky zároveň paralelně usušíte v sušičkách. Zajímavý je ale pak mentální blok pro skládání prádla. Pokud totiž nikdy nemáte víc než sušák prádla k poskládání, docela to jde. Ale když máte hromadu usušeného prádla, která je ekvivalent pěti praček, je to najednou velká práce to všechno poskládat. A tak to odkládáte a ta hromada vám tam leží. Takže se prostě musíte hecnout.

Zároveň vám vůbec nic nebrání nechat praní na poslední chvíli, protože i když vám za pár hodin letí letadlo, ještě stihnete vyprat, usušit a zabalit. Stejně jako nemusíte mít víc souprav třeba ložního prádla, protože za dvě hodiny je vypráno i usušeno a můžete zas povlíkat (ne, že bych někoho k tomu naváděla a pro zvědavé čtenáře - mám jich i tak víc).

Odpady - já vím, zvláštní téma. Když všechny kuchyňské dřezy, které jsem tu viděla, se něčím důležitým liší. Mají totiž drtič odpadu.  Oproti českým sítkům snažícím se zachytit veškeré kousky, které by mohly odpad ucpat, tady v klidu vylejete do odpadu dřezu přímo zbytky polívky, odkrojky zeleniny atd atp. A když se dřez ucpe, prostě zapnete drtič a hned všechno zas hladce odtéká.

Nejednou se přestanete trápit tím, co do dřezu vyléváte nebo co vám do něj upadne. Trochu víc vás začne trápit, jestli vám tam nespadne čajová lžička, kterou byste pak museli z drtiče lovit, a to je trochu děsivá představa. 

Velikost spotřebičů - jak byste asi čekali, všechno je v USA tak nějak větší. Od balení potravin jako třeba krabice džusu nebo mléka, po velikost trouby nebo lednice. Všechno je tím tak nějak snažší. Nemusíte se trápit, co se vám kam vejde, protože na všechno je místa dost. Včetně obřího krocana na díkuvzdání. Pokud vás tedy samozřejmě netrápí ekologické otázky jako kolik energie se spotřebuje na zahřátí obrovské trouby atd.

Tak zas někdy na přečtenou! 

Comments

Popular posts from this blog

Epizoda 41 - Galentine's - Valentine's

  O Valentýnu se v Čechách často mluví jako o komerčním americkém svátku, a kdekdo se proti němu vymezuje. Vždyť máme přece první máj a rozkvetlé třešně! Nicméně i tak jsem byla zvědavá, jak se Valentýn slaví v USA. Loni jsem ho tak trochu prošvihla, tak to bylo třeba napravit a utřídit si pozorování. Klasické slavení Valentýna je v párech. To je asi ta klasika, která dorazila i do Čech. Že letos vyšel na středu věcem nepomohlo, ale i tak se dala aspoň nějaká romantická večeře zvládnout. Dávají se dárky apod. Už několik týdnů před samotným svátkem spolehlivě rozpoznáte, že se blíží, podle obrovského nárůstu růžovosti při vstupu do každého supermarketu. Můžete si vybrat ze všemožných pugétů, bonbonier a dalších dárků pro svou drahou polovičku. O čem se ale v Evropě tolik nemluví jsou další dvě možnosti oslavy Valentýna. Jedno je Galentine's = od slova gals (holky, kámošky). Pokud zrovna nejste v páru, nebo z nějakého důvodu nemůžete trávit čas společně, můžete se ocitnout právě na t...

Epizoda 42 - na co si v Kalifornii dát pozor

 1) POISON OAK! - v češtině asi známo jako jedovatý dub     Rostlina působí naprosto nenápadně. Je to takové křoví, listy můžou vypadat jako dubové, ale když je rostlina mladá, ani nemusí. Pro Evropany je tohle obzvlášť zákeřné, neb v evropské přírodě typicky není nebezpečné se jen dotknout něčeho, co roste ve volné případě. Nejblíž by k tomu byla asi kopřiva, ale ta vám nezpůsobí takové ošklivé obtíže jako poison oak.     Jak to s poison oak funguje? Na listech má olejovitou tekutinu-priskyřici obsahující urushiol. Ta vám ale nezpůsobí reakci hned, může to trvat až několik týdnů, než na ni začne tělo reagovat. Látka vyvolává silnou imunitní reakci, která se projevuje hlavně ošklivou vyrážku jejíž svědivost vás budí ze spaní, ale může i otéct atd. Nejhorší je, že trvá klidně víc než měsíc, než se vám z ní povede vyléčit a možná k tomu budete potřebovat kortikosteroidy. Urushiol se navíc moc nerozkládá a může zůstat na vašem batohu nebo botech i dlouho ...

Epizoda 44 - kempování

  Nedávno jsem vyrazila s Američany kempovat. Byl to zajímavý zážitek, zjevně se tu provádí velmi různorodé typy kempování. Já znám z Čech víceméně takové to vodácké, se spaním na pěnových karimatkách, opíkáním špekáčků atd. anebo podobně i na Korsice, když jsme chtěli ušetřit za ubytování. Tam se jen špekáčky vymění za korsické sýry, bagety a víno. V Kalifornii to ale nejspíš chodí jinak. Místo na táboření bylo třeba dopředu rezervovat, na danou lokaci je to typicky třeba udělat i šest měsíců dopředu, pokud máte zájem o konkrétní datum. To ale vede k tomu, že lidé často rezervují a pak nemůžou jet a ruší to na poslední chvíli. Takže se můžete zapsat i na maillist, kde vám v případě takového zrušení rezervace dají vědět a vy můžete vyrazit. Samozřejmě ale musíte být víc flexibilní a brát, co je. Jak takové tábořící místo v přírodní rezervaci vypadá? No je po americku kus větší, než bychom si představili z vodáckých tábořišť u Vltavy. Každé místo má svoje parkovací místa, a spoustu ...