Skip to main content

Epizoda 45 - muzikál o jedenáctém září

 


Jedenácté září je asi poslední téma v pořadí, které by mě napadlo jako vhodné pro vytvoření muzikálu. Když mi tedy kamarád řekl, že Come from away je nejlepší muzikál, který kdy viděl, docela jsem pochybovala. Pochybovala jsem, že by to mohl být dobrý muzikál, ale taky i trochu o tom, že by američani zkousli muzikál o něčem tak traumatickém. Ale když vyrazil tenhle muzikál na tour a měl i zastávku v San Jose (ze Stanfordu stejně daleko jako do San Francisca), tak jsem neváhala a musela koupit lístky.

Vyrazily jsme s dobrou kamarádkou, američankou. Ta se nechala prostě jen zlákat na muzikál a doporučení kamaráda, ale vyšlo najevo, že se ani nepodívala, o čem muzikál je. Trochu mi zatrnulo a došlo, že to může taky dopadnout pořádným fiaskem. Američani, a zvlášť ti na východ od Rocky Mountains, jsou totiž na jedenácté září z pochopitelných důvodů dost citliví. A jak vyšlo později najevo, tatínek té kamarádky byl dokonce ten den v letadle ve vzduchu.

No nebudu vás napínat. Muzikál byl skvělý! Odehrává se na Newfoundland v Kanadě, kam jsou jedenáctého září odkloněná letadla. Malé městečko uprostřed ničeho se tak stane najednou hostitelem pro tisíce cestovatelů všech národností, kteří tam strávili reálně skoro týden,než se znovu otevřela obloha. 

V roce 2001 jsem byla ještě malá, i když jsem si samozřejmě tehdy myslela, že už jsem vlastně skoro dospělá a všemu rozumím. A sice si pomatuju zprávy a co se dělo, ale spousta věcí mi tehdy nedocházela. Jako třeba to, co se stalo se všemi lidmi, kteří byli v tu chvíli v letadlech. A co s nimi bylo po tom, co přistáli na náhodném letišti, které jim bylo přidělené. A že třeba museli v letadle strávit 24 hodin po přistání, než je pustili ven. A pak se ocitli uprostřed ničeho v Kanadě, kde původně vůbec neplánovali být.

Příběh muzikálu je ale vlastně příběh o tom dobrém v nás. O tom, že si v nouzi pomůžeme a nenecháme nikoho na holičkách. A že i tváří v tvář obrovské hrůze se spousta lidí nevzdává a bojuje s tím zlem, na které právě stačí. O příběhu malého městečka Gander si můžete přečíst i spoustu novinových a jiných článků (např. zde), ale návštěva muzikálu pro mě byla po prezidentských volbách vlastně takový balzám na duši.

Comments

Popular posts from this blog

Epizoda 41 - Galentine's - Valentine's

  O Valentýnu se v Čechách často mluví jako o komerčním americkém svátku, a kdekdo se proti němu vymezuje. Vždyť máme přece první máj a rozkvetlé třešně! Nicméně i tak jsem byla zvědavá, jak se Valentýn slaví v USA. Loni jsem ho tak trochu prošvihla, tak to bylo třeba napravit a utřídit si pozorování. Klasické slavení Valentýna je v párech. To je asi ta klasika, která dorazila i do Čech. Že letos vyšel na středu věcem nepomohlo, ale i tak se dala aspoň nějaká romantická večeře zvládnout. Dávají se dárky apod. Už několik týdnů před samotným svátkem spolehlivě rozpoznáte, že se blíží, podle obrovského nárůstu růžovosti při vstupu do každého supermarketu. Můžete si vybrat ze všemožných pugétů, bonbonier a dalších dárků pro svou drahou polovičku. O čem se ale v Evropě tolik nemluví jsou další dvě možnosti oslavy Valentýna. Jedno je Galentine's = od slova gals (holky, kámošky). Pokud zrovna nejste v páru, nebo z nějakého důvodu nemůžete trávit čas společně, můžete se ocitnout právě na t...

Epizoda 42 - na co si v Kalifornii dát pozor

 1) POISON OAK! - v češtině asi známo jako jedovatý dub     Rostlina působí naprosto nenápadně. Je to takové křoví, listy můžou vypadat jako dubové, ale když je rostlina mladá, ani nemusí. Pro Evropany je tohle obzvlášť zákeřné, neb v evropské přírodě typicky není nebezpečné se jen dotknout něčeho, co roste ve volné případě. Nejblíž by k tomu byla asi kopřiva, ale ta vám nezpůsobí takové ošklivé obtíže jako poison oak.     Jak to s poison oak funguje? Na listech má olejovitou tekutinu-priskyřici obsahující urushiol. Ta vám ale nezpůsobí reakci hned, může to trvat až několik týdnů, než na ni začne tělo reagovat. Látka vyvolává silnou imunitní reakci, která se projevuje hlavně ošklivou vyrážku jejíž svědivost vás budí ze spaní, ale může i otéct atd. Nejhorší je, že trvá klidně víc než měsíc, než se vám z ní povede vyléčit a možná k tomu budete potřebovat kortikosteroidy. Urushiol se navíc moc nerozkládá a může zůstat na vašem batohu nebo botech i dlouho ...

Epizoda 39 - sousedství

V Americe se na sousedství dbá. Lidé se o své domy typicky starají a všechno tu vypadá úhledně a uklizeně. Popelnice jsou typicky schované za dřevěnými plůtky, aby nehyzdily okolí, a vytahují se jen, když mají přijet popeláři. Na ulicích se neválí odpadky a listí je pravidelně odklízeno a ulice čištěné. Vše vypadá malebně. Je třeba samozřejmě říct, že je to důsledek toho, že bydlím v bohaté oblasti, kde si lidi za domy připlácí i proto, že je to tu tak malebné a pak zase nechtějí, aby hodnota jejich domů klesla, tak tu malebnost udržují. Existuje ale celý nový vesmír sousedské pospolitosti. A tím je aplikace Nextdoor. Ještě do ní pronikám, ale stručně - aplikace podle vašeho ZIP code, tedy PSČ, ví, kde bydlíte, a tím pádem vás zařadí do vašeho sousedství. Se sousedy pak můžete virtuálně chatovat o všem možném. Je to strašně fascinující sonda jak do uvažování lidí, tak do toho, co považují za zásadní nebo problémové. A taky do toho, co tu v Americe vyvolává pozornost nebo dokonce pozdvi...