Skip to main content

Epizoda 43 - konferenční měsíc

 

Někdy přemýšlím, jak si lidé představují vědeckou práci. Asi je to z vnějšku složité. Pro nás biology je ještě aspoň trochu představitelné, že děláme experimenty v laboratoři v bílých pláštích atd. Trochu zklamáním by asi bylo, že já, ač bioložka, s myšmi moc nepracuju. Věnuju se spíš buňkám, enzymům atd. Slušná část práce je ale plánování experimentů, čtení nejnovější literatury, vyhodnocování výsledků, příprava dat k publikaci, psaní grantů a reportů a další počítačová práce. No a někdy se vyrazí i na vědeckou konferenci, abychom sdíleli aktuální zjištění, navazovali spolupráce a hledali cesty, jak v projektech dál.

Cestování na konference zní rozhodně jako větší zábava, než o jakou ve skutečnosti jde. Jakmile se obrousí novota cestování, stane se z něj spíš vyčerpávající žrout času. Na konferencích typicky není mnoho času na nic jiného, než na práci. Takže klidně můžete být na nejnádhernějším místě na světě, ale moc z něj neuvidíte, protože budete zavření v konferenční hale od brzkého rána do pozdního večera/noci. Nás stydlivé a introvertní se samozřejmě snaží namotivovat k většímu družení, takže konference mají i nějaký společensky program.

Tento měsíc se zrovna vše nakupilo do dokonalé bouře konferencí, sympozií, retreatů, atd. Je to extra náročné, a to i když se vše odehrává po různých místech Kalifornie. Ale je to taky úplná pecka! Zatím nejvíc bodů u mě má retreat Stanfordského Oddělení mikrobiologie a imunologie. Kupa skvělých lidí, špičkových vědkyň a vědců, top v oboru, se sebrala a jela na tři dny do hor poblíž hranice s Nevadou. A mě přibrali s sebou! No dobře, to zní, že jsem se tam snad s nimi ocitla náhodou, ale ne, poctivě jsem se přihlásila a prezentovala výsledky práce sebe a svých kolegů.

U těch lidí, kteří jsou na špičce svého oboru, člověka překvapí, jak jsou lidští a přátelští. Žádná namyšlená ega, lidé milí a otevření. Jasně, není to jen všechno růžové a nějaká politika tam taky funguje, ale zase kde ne. Je ale úžasné pozorovat, že stejně jako doktorandi a postdoci sdílí svoje výzkumné trable a hledají řešení, podobně je sdílí i velcí profesoři a klidně si nechají dát zpětnou vazbu od skupiny studentů a berou ji vážně. Nikdo se netváří, že ví všechno nebo že se nemůže plést. Tím, že pro mě je mikrobiologie pořád trochu nová, jsem obzvlášť ocenila možnost brainstormovat nápady a získat zpětnou vazbu od takových lidí jako Justin Sonnenburg. Dobře, to asi lidem mimo obor tolik neřekne, ale pro mě je to něco jako pro jiné se potkat s Taylor Swift :D.

Z konferencí typicky odjíždím fyzicky unavená, ale namotivovaná a nakopnutá k dalšímu výzkumu. Už se nemůžu dočkat, až budu mít zase víc času v laborce, abych mohla některé nové teorie ověřit v praxi. Věda je láska!

Comments

Popular posts from this blog

Epizoda 41 - Galentine's - Valentine's

  O Valentýnu se v Čechách často mluví jako o komerčním americkém svátku, a kdekdo se proti němu vymezuje. Vždyť máme přece první máj a rozkvetlé třešně! Nicméně i tak jsem byla zvědavá, jak se Valentýn slaví v USA. Loni jsem ho tak trochu prošvihla, tak to bylo třeba napravit a utřídit si pozorování. Klasické slavení Valentýna je v párech. To je asi ta klasika, která dorazila i do Čech. Že letos vyšel na středu věcem nepomohlo, ale i tak se dala aspoň nějaká romantická večeře zvládnout. Dávají se dárky apod. Už několik týdnů před samotným svátkem spolehlivě rozpoznáte, že se blíží, podle obrovského nárůstu růžovosti při vstupu do každého supermarketu. Můžete si vybrat ze všemožných pugétů, bonbonier a dalších dárků pro svou drahou polovičku. O čem se ale v Evropě tolik nemluví jsou další dvě možnosti oslavy Valentýna. Jedno je Galentine's = od slova gals (holky, kámošky). Pokud zrovna nejste v páru, nebo z nějakého důvodu nemůžete trávit čas společně, můžete se ocitnout právě na t...

Epizoda 42 - na co si v Kalifornii dát pozor

 1) POISON OAK! - v češtině asi známo jako jedovatý dub     Rostlina působí naprosto nenápadně. Je to takové křoví, listy můžou vypadat jako dubové, ale když je rostlina mladá, ani nemusí. Pro Evropany je tohle obzvlášť zákeřné, neb v evropské přírodě typicky není nebezpečné se jen dotknout něčeho, co roste ve volné případě. Nejblíž by k tomu byla asi kopřiva, ale ta vám nezpůsobí takové ošklivé obtíže jako poison oak.     Jak to s poison oak funguje? Na listech má olejovitou tekutinu-priskyřici obsahující urushiol. Ta vám ale nezpůsobí reakci hned, může to trvat až několik týdnů, než na ni začne tělo reagovat. Látka vyvolává silnou imunitní reakci, která se projevuje hlavně ošklivou vyrážku jejíž svědivost vás budí ze spaní, ale může i otéct atd. Nejhorší je, že trvá klidně víc než měsíc, než se vám z ní povede vyléčit a možná k tomu budete potřebovat kortikosteroidy. Urushiol se navíc moc nerozkládá a může zůstat na vašem batohu nebo botech i dlouho ...

Epizoda 44 - kempování

  Nedávno jsem vyrazila s Američany kempovat. Byl to zajímavý zážitek, zjevně se tu provádí velmi různorodé typy kempování. Já znám z Čech víceméně takové to vodácké, se spaním na pěnových karimatkách, opíkáním špekáčků atd. anebo podobně i na Korsice, když jsme chtěli ušetřit za ubytování. Tam se jen špekáčky vymění za korsické sýry, bagety a víno. V Kalifornii to ale nejspíš chodí jinak. Místo na táboření bylo třeba dopředu rezervovat, na danou lokaci je to typicky třeba udělat i šest měsíců dopředu, pokud máte zájem o konkrétní datum. To ale vede k tomu, že lidé často rezervují a pak nemůžou jet a ruší to na poslední chvíli. Takže se můžete zapsat i na maillist, kde vám v případě takového zrušení rezervace dají vědět a vy můžete vyrazit. Samozřejmě ale musíte být víc flexibilní a brát, co je. Jak takové tábořící místo v přírodní rezervaci vypadá? No je po americku kus větší, než bychom si představili z vodáckých tábořišť u Vltavy. Každé místo má svoje parkovací místa, a spoustu ...