Skip to main content

Epizoda 32 - Den nezávislosti

 

Jak jsme slavili Den nezávislosti?

Díky bohu nebylo třeba odrazit invazi mimozemšťanů, takže jsme mohli v klidu vše oslavit. S kamarády jsme zašli na vynikající korejské jídlo a vyrazili na koncert s ohňostrojem. Celá akce probíhala v amfiteatru poblíž a lístek na ni stál asi 30 dolarů. Dal se pořídit i levněji, ale pak jste si museli zajistit sezení sami na takovém plácku za sedačkami. Buď tedy donést židličky s sebou nebo deku, nebo si na místě pronajmout. My jsme ale byli pohodlní, a tak jsme si připlatili a měli to bez starostí.

Čekala jsem trochu větší divočinu, ale bylo to velmi poklidné. Zaparkovali jsme asi 20 minut pěšky u Costco (místní Makro). Nejdřív jsem se divila, že mají 4.července otevřeno, ale ukázalo se, že nám jen spousta lidí ukradla nápad a jdou na stejnou akci jako my. Čím blíž k amfiteátru, tím větší dav lidí.

I fronta ale probíhala po americku = velmi organizovaně. Předbíhání bylo minimálně, všichni se řadili do fronty. Jediný, kdo čas od času předběhl, byli asiati, kteří nemluvili anglicky. Nebo to aspoň předstírali:D Bavilo mě ale i pozorovat, jak na to reagovali místní - velmi milým způsobem je upozornili. Probíhalo to asi takhle: "Dobrý den, jak se vám daří? Dneska je ale krásné počasí, dobře nám to vyšlo. Nezlobte se, asi jste si nevšimli, ale tady stojí lidi ve frontě, její konec je až támhle. Je to otrava, ale všichni si musíme vystát frontu."

Představila jsem si české nasupené výrazy, případně pasivně agresivní poznámky typu: "No jó, někomu se nechce čekat..." případně přímo okřiknutí: "Nepředbíhej!"

Po vystání fronty nastalo další americké specifikum - clear bag policy. To tu praktikují na větších akcích, hlavně sportovních utkáních či koncertech. V zásadě se jedná o to, že jako bezpečnostní opatření můžete dovnitř jen s průhlednou taškou určité velikosti. Proto má každý místní doma podobnou tašku či batůžek z pevného ale průhledného plastu. Stále podobnou tašku nevlastním, ale nakonec jsme se s napomenutím (ovšem tím americkým, takže milým) dostali dovnitř.

Koncert měl dvě části a postupně stupňoval. Hráli různé písně, začínalo se samozřejmě hymnou. Padla taky Aretha Franklin nebo Downtown. Zaujala mě skladba oslavující ozbrojené síly. Má pasáže věnované každé odnoži americké armády. Před jejím zahráním tak moderátor vyzval lidi, kteří sloužili vždy v daném typu armády, aby při té jejich sekci povstali. Lidé to i skutečně udělali a dostalo se jim velkého potlesku a poděkování. Američané si zkrátka své armády váží.

Vše vyvrcholilo mega ohňostrojem o třech sekcích. První byla doprovázená hudbou ze Star Wars, to jsem se trochu musela smát. Ale ohňostroj byl famózní. Já vím, zvířata trpí, ekologie atd., ale já si prostě nemůžu pomoct, já ty ohňostroje miluju.

Zajímavé taky bylo, že jakmile vybouchla poslední rachejtle a dozněl poslední tón. Všichni se okamžitě zvedli a vystřelili ven. Rozhodně to proběhlo výrazně rychleji než v ČR. Žádné prožití dozvuku nebo klidné odcházení. Každý ví, že se okamžitě ucpou silnice v okolí, protože každý přijel autem. Takže je potřeba být rychlý!

Comments

Popular posts from this blog

Epizoda 31 - co bych si přála, aby mi někdo před odletem poradil

  S odstupem přemýšlím, co bych si byla bývala přála, aby mi někdo poradil dopředu: - sbalit české koření - tady ho prodávají jen v obřích baleních a navíc některé druhy se špatně shání. Třeba takový kmín. Kmínem se tu rozumí spíš římský kmín a do chleba prostě potřebujete ten správný český. - zkontrolovat platnost dokladů - a ty, které brzo končí, radši vyměnit. - zajistit si přístup k datové schránce - a ověřit, že funguje. Sice jsem si ho před odletem zařídila, ale přihlašovala jsem se až v USA a nefungovalo mi to. - zkontrolovat platnost platebních karet - protože řešit výměnu na dálku není žádná sranda. - zažádat si o SSN dopředu online - člověk pak má 45 dní na dojití na pobočku a může to proces urychlit - být na sebe hodná - prvních pár měsíců je člověk zahlcený a neměl by od sebe čekat mnoho. - radši si připlatit za hezčí bydlení, první měsíce jsou těžké i tak a je fajn mít balzám na duši, když přijdete do hezkého domova - poohlédnout se dopředu po sportovních a jiných aktivitá

Epizoda 36 - výročí

    Tak je to oficiální. Už jsem v Kalifornii celý rok! Bylo to nejtěžší rozhodnutí mýho života. Když jsem z Prahy odlítala, byla jsem plná obav, netušila, bolelo mě zlomený srdce a netušila jsem, jestli jsem neudělala obrovskou chybu. Někde hluboko pod těma rozjitřenýma emocema jsem se těšila, ale nebudu lhát, ten odlet byl fakt těžký. Stejně tak i začátky nebyly snadné, i když mi to v tu chvíli asi nedocházelo. Všechno jsem to prožila až s odstupem měsíců zpětně. Po roce se na to dívám jako na rozhodnutí, kterým jsem změnila svůj život, ale hlavně, kterým jsem změnila sama sebe. Amerika mi dává prostor dozrát způsobem, který bych v Evropě hledala asi těžko. A to jako vědkyně, ale hlavně jako člověk. Neumím úplně vystihnout, jestli je to menším tlakem okolí, větším respektem mezi lidmi navzájem, nebo prostě tím, že jsem tu v de facto takovém výběhu pro extrémně chytré lidi, kteří každý mají něco za sebou a něco před sebou. Velký faktor je určitě to, že se tu prostě o sebe musím postar

Epizoda 21 - velikosti oblečení a obezita

  Následující příspěvek obsahuje triggers týkajících se váhy, tak ho klidně raději přeskočte. O Americe se v Čechách dozvíte kde co. Třeba jak jsou američani tlustí. Že se nevejdou do dveří, jezdí na elektrických vozících kvůli své obezitě atd. Těšila jsem se, že se jednou v životě budu cítit jako modelka, když přijedu s normální evropskou velikostí. A oni jsou v Bay area všichni jako z katalogu, extrémně fit a hubení. Stanford samozřejmě rozhodně není nějaký reprezentativní vzorek Ameriky. Bohužel, bohudík? Mysleli byste si, že když všude jezdí auty, nějak se to projeví, ale asi se to dostatečně kompenzuje ježděním na kole, cvičením, zdravou stravou apod. Zdravou stravou? Čtete správně! Tady je v každé restauraci na výběr z několika výborných salátů (na rozdíl od Čech). Stálice jsou kale (česky myslím kadeřávek), avokádo, quinoa, bylinky... Saláty umí dochutit, jasně dressing přidá nějaké voltíky, ale každého pak ty saláty výrazně víc baví jíst, když to není jen nakrájená zelenina, al