Skip to main content

Epizoda 32 - Den nezávislosti

 

Jak jsme slavili Den nezávislosti?

Díky bohu nebylo třeba odrazit invazi mimozemšťanů, takže jsme mohli v klidu vše oslavit. S kamarády jsme zašli na vynikající korejské jídlo a vyrazili na koncert s ohňostrojem. Celá akce probíhala v amfiteatru poblíž a lístek na ni stál asi 30 dolarů. Dal se pořídit i levněji, ale pak jste si museli zajistit sezení sami na takovém plácku za sedačkami. Buď tedy donést židličky s sebou nebo deku, nebo si na místě pronajmout. My jsme ale byli pohodlní, a tak jsme si připlatili a měli to bez starostí.

Čekala jsem trochu větší divočinu, ale bylo to velmi poklidné. Zaparkovali jsme asi 20 minut pěšky u Costco (místní Makro). Nejdřív jsem se divila, že mají 4.července otevřeno, ale ukázalo se, že nám jen spousta lidí ukradla nápad a jdou na stejnou akci jako my. Čím blíž k amfiteátru, tím větší dav lidí.

I fronta ale probíhala po americku = velmi organizovaně. Předbíhání bylo minimálně, všichni se řadili do fronty. Jediný, kdo čas od času předběhl, byli asiati, kteří nemluvili anglicky. Nebo to aspoň předstírali:D Bavilo mě ale i pozorovat, jak na to reagovali místní - velmi milým způsobem je upozornili. Probíhalo to asi takhle: "Dobrý den, jak se vám daří? Dneska je ale krásné počasí, dobře nám to vyšlo. Nezlobte se, asi jste si nevšimli, ale tady stojí lidi ve frontě, její konec je až támhle. Je to otrava, ale všichni si musíme vystát frontu."

Představila jsem si české nasupené výrazy, případně pasivně agresivní poznámky typu: "No jó, někomu se nechce čekat..." případně přímo okřiknutí: "Nepředbíhej!"

Po vystání fronty nastalo další americké specifikum - clear bag policy. To tu praktikují na větších akcích, hlavně sportovních utkáních či koncertech. V zásadě se jedná o to, že jako bezpečnostní opatření můžete dovnitř jen s průhlednou taškou určité velikosti. Proto má každý místní doma podobnou tašku či batůžek z pevného ale průhledného plastu. Stále podobnou tašku nevlastním, ale nakonec jsme se s napomenutím (ovšem tím americkým, takže milým) dostali dovnitř.

Koncert měl dvě části a postupně stupňoval. Hráli různé písně, začínalo se samozřejmě hymnou. Padla taky Aretha Franklin nebo Downtown. Zaujala mě skladba oslavující ozbrojené síly. Má pasáže věnované každé odnoži americké armády. Před jejím zahráním tak moderátor vyzval lidi, kteří sloužili vždy v daném typu armády, aby při té jejich sekci povstali. Lidé to i skutečně udělali a dostalo se jim velkého potlesku a poděkování. Američané si zkrátka své armády váží.

Vše vyvrcholilo mega ohňostrojem o třech sekcích. První byla doprovázená hudbou ze Star Wars, to jsem se trochu musela smát. Ale ohňostroj byl famózní. Já vím, zvířata trpí, ekologie atd., ale já si prostě nemůžu pomoct, já ty ohňostroje miluju.

Zajímavé taky bylo, že jakmile vybouchla poslední rachejtle a dozněl poslední tón. Všichni se okamžitě zvedli a vystřelili ven. Rozhodně to proběhlo výrazně rychleji než v ČR. Žádné prožití dozvuku nebo klidné odcházení. Každý ví, že se okamžitě ucpou silnice v okolí, protože každý přijel autem. Takže je potřeba být rychlý!

Comments

Popular posts from this blog

Epizoda 41 - Galentine's - Valentine's

  O Valentýnu se v Čechách často mluví jako o komerčním americkém svátku, a kdekdo se proti němu vymezuje. Vždyť máme přece první máj a rozkvetlé třešně! Nicméně i tak jsem byla zvědavá, jak se Valentýn slaví v USA. Loni jsem ho tak trochu prošvihla, tak to bylo třeba napravit a utřídit si pozorování. Klasické slavení Valentýna je v párech. To je asi ta klasika, která dorazila i do Čech. Že letos vyšel na středu věcem nepomohlo, ale i tak se dala aspoň nějaká romantická večeře zvládnout. Dávají se dárky apod. Už několik týdnů před samotným svátkem spolehlivě rozpoznáte, že se blíží, podle obrovského nárůstu růžovosti při vstupu do každého supermarketu. Můžete si vybrat ze všemožných pugétů, bonbonier a dalších dárků pro svou drahou polovičku. O čem se ale v Evropě tolik nemluví jsou další dvě možnosti oslavy Valentýna. Jedno je Galentine's = od slova gals (holky, kámošky). Pokud zrovna nejste v páru, nebo z nějakého důvodu nemůžete trávit čas společně, můžete se ocitnout právě na t...

Epizoda 42 - na co si v Kalifornii dát pozor

 1) POISON OAK! - v češtině asi známo jako jedovatý dub     Rostlina působí naprosto nenápadně. Je to takové křoví, listy můžou vypadat jako dubové, ale když je rostlina mladá, ani nemusí. Pro Evropany je tohle obzvlášť zákeřné, neb v evropské přírodě typicky není nebezpečné se jen dotknout něčeho, co roste ve volné případě. Nejblíž by k tomu byla asi kopřiva, ale ta vám nezpůsobí takové ošklivé obtíže jako poison oak.     Jak to s poison oak funguje? Na listech má olejovitou tekutinu-priskyřici obsahující urushiol. Ta vám ale nezpůsobí reakci hned, může to trvat až několik týdnů, než na ni začne tělo reagovat. Látka vyvolává silnou imunitní reakci, která se projevuje hlavně ošklivou vyrážku jejíž svědivost vás budí ze spaní, ale může i otéct atd. Nejhorší je, že trvá klidně víc než měsíc, než se vám z ní povede vyléčit a možná k tomu budete potřebovat kortikosteroidy. Urushiol se navíc moc nerozkládá a může zůstat na vašem batohu nebo botech i dlouho ...

Epizoda 44 - kempování

  Nedávno jsem vyrazila s Američany kempovat. Byl to zajímavý zážitek, zjevně se tu provádí velmi různorodé typy kempování. Já znám z Čech víceméně takové to vodácké, se spaním na pěnových karimatkách, opíkáním špekáčků atd. anebo podobně i na Korsice, když jsme chtěli ušetřit za ubytování. Tam se jen špekáčky vymění za korsické sýry, bagety a víno. V Kalifornii to ale nejspíš chodí jinak. Místo na táboření bylo třeba dopředu rezervovat, na danou lokaci je to typicky třeba udělat i šest měsíců dopředu, pokud máte zájem o konkrétní datum. To ale vede k tomu, že lidé často rezervují a pak nemůžou jet a ruší to na poslední chvíli. Takže se můžete zapsat i na maillist, kde vám v případě takového zrušení rezervace dají vědět a vy můžete vyrazit. Samozřejmě ale musíte být víc flexibilní a brát, co je. Jak takové tábořící místo v přírodní rezervaci vypadá? No je po americku kus větší, než bychom si představili z vodáckých tábořišť u Vltavy. Každé místo má svoje parkovací místa, a spoustu ...