Skip to main content

Epizoda 16 - první svátky v nové domovině

 

Původně jsem myslela, že na to, abych na svátky jela do Čech, nemám dost dovolené. Nakonec se ukázalo, že to tak úplně není, ale to už byly kostky vrženy. Vyšlo totiž najevo, že Stanford oproti letům minulým udělal docela dlouhou Winter Closure a navíc na ni nebylo třeba mít vlastní dovolenou.

Prý to je důsledek let covidových. Kdy univerzita zjistila, že nenastane konec světa, když tam lidi před svátky nebudou. Co je na tom pravdy netuším.

Tak jako tak, já už jsem svoje letenky přesunula na jiný datum a zůstala přes svátky v Kalifornii. A co jsem zažila?

Vánoce u kamaráda itala a jeho ženy společně se skupinou přátel. Italové umí hodovat a musím říct, že jídlo mělo mnoho chodů, bylo vynikající a byly to nejpohodovější Vánoce za mnoho let.

Dvakrát jsem během svátků hrála hru na bílého slona. Pokud jste o White elephant gift exchange ještě neslyšeli, probíhá to následovně: Každý přinese jeden dárek, body navíc jsou za to, když je dárek vtipný. Podle počtu dárků se napíšou na papírky čísla 1-x a každý si vylosuje jedno číslo. Jedná se o pořadí, ve kterém si pak můžete vybrat dárek z hromady pod stromečkem. Každý má možnost si buď vzít některý z dárků pod stromečkem, nebo "ukrást" dárek od někoho, kdo vybíral před ním/ní. V případě loupeže si okradený vybírá znovu z hromady pod stromečkem. Tuhle verzi jsem aspoň hrála já, existují asi i jiné varianty.

Navštívila jsem kamaráda, který v Bay area žije už dlouho, vzal si američanku a žijí v nejnádhernějším domě, v nejnádhernějším místě. Poprvé jsem jela po Golden Gate bridge, jednou autobusem za krásného slunečného dne, jednou v autě při pověstné sanfranciské mlze. Ta má dokonce vlastní jméno - jmenuje se Karl.

O kalifornském počasí zase někdy příště.

Všechno nejlepší do roku 2023!

Comments

Popular posts from this blog

Epizoda 31 - co bych si přála, aby mi někdo před odletem poradil

  S odstupem přemýšlím, co bych si byla bývala přála, aby mi někdo poradil dopředu: - sbalit české koření - tady ho prodávají jen v obřích baleních a navíc některé druhy se špatně shání. Třeba takový kmín. Kmínem se tu rozumí spíš římský kmín a do chleba prostě potřebujete ten správný český. - zkontrolovat platnost dokladů - a ty, které brzo končí, radši vyměnit. - zajistit si přístup k datové schránce - a ověřit, že funguje. Sice jsem si ho před odletem zařídila, ale přihlašovala jsem se až v USA a nefungovalo mi to. - zkontrolovat platnost platebních karet - protože řešit výměnu na dálku není žádná sranda. - zažádat si o SSN dopředu online - člověk pak má 45 dní na dojití na pobočku a může to proces urychlit - být na sebe hodná - prvních pár měsíců je člověk zahlcený a neměl by od sebe čekat mnoho. - radši si připlatit za hezčí bydlení, první měsíce jsou těžké i tak a je fajn mít balzám na duši, když přijdete do hezkého domova - poohlédnout se dopředu po sportovních a jiných aktivitá

Epizoda 36 - výročí

    Tak je to oficiální. Už jsem v Kalifornii celý rok! Bylo to nejtěžší rozhodnutí mýho života. Když jsem z Prahy odlítala, byla jsem plná obav, netušila, bolelo mě zlomený srdce a netušila jsem, jestli jsem neudělala obrovskou chybu. Někde hluboko pod těma rozjitřenýma emocema jsem se těšila, ale nebudu lhát, ten odlet byl fakt těžký. Stejně tak i začátky nebyly snadné, i když mi to v tu chvíli asi nedocházelo. Všechno jsem to prožila až s odstupem měsíců zpětně. Po roce se na to dívám jako na rozhodnutí, kterým jsem změnila svůj život, ale hlavně, kterým jsem změnila sama sebe. Amerika mi dává prostor dozrát způsobem, který bych v Evropě hledala asi těžko. A to jako vědkyně, ale hlavně jako člověk. Neumím úplně vystihnout, jestli je to menším tlakem okolí, větším respektem mezi lidmi navzájem, nebo prostě tím, že jsem tu v de facto takovém výběhu pro extrémně chytré lidi, kteří každý mají něco za sebou a něco před sebou. Velký faktor je určitě to, že se tu prostě o sebe musím postar

Epizoda 21 - velikosti oblečení a obezita

  Následující příspěvek obsahuje triggers týkajících se váhy, tak ho klidně raději přeskočte. O Americe se v Čechách dozvíte kde co. Třeba jak jsou američani tlustí. Že se nevejdou do dveří, jezdí na elektrických vozících kvůli své obezitě atd. Těšila jsem se, že se jednou v životě budu cítit jako modelka, když přijedu s normální evropskou velikostí. A oni jsou v Bay area všichni jako z katalogu, extrémně fit a hubení. Stanford samozřejmě rozhodně není nějaký reprezentativní vzorek Ameriky. Bohužel, bohudík? Mysleli byste si, že když všude jezdí auty, nějak se to projeví, ale asi se to dostatečně kompenzuje ježděním na kole, cvičením, zdravou stravou apod. Zdravou stravou? Čtete správně! Tady je v každé restauraci na výběr z několika výborných salátů (na rozdíl od Čech). Stálice jsou kale (česky myslím kadeřávek), avokádo, quinoa, bylinky... Saláty umí dochutit, jasně dressing přidá nějaké voltíky, ale každého pak ty saláty výrazně víc baví jíst, když to není jen nakrájená zelenina, al