Skip to main content

Epizoda 7 - campus

 


Na campusu jsem se stihla projít ještě před tím, než mě skolil covid. Ale po návratu mezi lidi ho samozřejmě objevuju dál. A jak to tedy na Stanfordu vypadá?

Co vám budu povídat, úplné peklo...:D  Spousta palem, zeleně, pohoda. Campus je dost rozsáhlý, takže na abyste přešli z jednoho konce na druhý, půjdete tak hodinu pěšky. Proto je nejzásadnější dopravní prostředek kolo! 

Na kole je vám hej. Najednou nemusíte prošlapat boty, abyste stihli přednášku tam, oběd jinde, experiment zas na opačné straně. Jste totiž vyzbrojení skvělým nástrojem, kdy se dostanete rychle všude kam potřebujete. V Čechách hodně lidí odrazuje od používání kola k dopravě kopcovitost terénu a bezohlednost řidičů. Tenhle problém tady neexistuje. Povrch je v zásadě placatý a američtí řidiči jsou k pěším i cyklistům extrémně ohleduplní. Při pohybu na kole po šestiproudé silnici se tedy cítíte úplně v pohodě, v Čechách bych si to nedovedla představit.

V areálu najdete kromě nemocnice, spousty budov, kde probíhá výuka a výzkum, taky rekreační centrum nebo ubytování pro graduate students. V zásadě se pořád něco děje, všelijaké spolky pořádají akce všeho druhu. Můžete se dostat na happy hour s alkoholem zdarma, nebo taky zjistit, že jste omylem na akci hnutí Hare Krišna (true story). Já se tedy pořád učím, jak se vyznat v té svojí budově. Ta je spíš z těch starších na campusu a myslím, že je dokonce výhledově určená k renovaci (nebo demolici?). Je tu spousta čerstvě postavených budov, ale i těch starších, všech možných stylů. Ale tak nějak to k sobě sedí.

Campus taky disponuje spoustou kavárniček či kantýn. Nabízí převážně zdravá jídla. Já nejčastěji chodím do budovy přes ulici, kde mají tři dny v týdnu lososa s pečenou nebo vařenou zeleninou a přílohou. Je ale i kavárna, která dělá skvělé saláty atd. Chuťově si to netroufám hodnotit. Po covidu mi totiž dost chuťových pohárků zatím nenaběhlo. Ale ty chutě, co cítím, mi přijdou fajn. Jediný hák je v tom, že většina stravovacích zařízení zavírá ve dvě nebo ve tři odpoledne a pak máte smůlu.

Existuje ale magické řešení. Protože jsem na School of Medicine a pracuju v budově kousíček od nemocnice (reálně je s ní propojená), tak jsem rychle využila tipu od kolegy. Nemocniční jídelna totiž sice není typicky místo, kam byste se hnali za gurmánským zážitkem, nicméně ta místní je super. A hlavně vás nakrmí i pozdě večer při typickém laborkovém hlaďáku. Od oběda daleko, do odchodu z práce taky. Takže nemocniční jídelně třikrát hurá!

A o dalších dobrodružstvích zase příště:)

Comments

Popular posts from this blog

Epizoda 31 - co bych si přála, aby mi někdo před odletem poradil

  S odstupem přemýšlím, co bych si byla bývala přála, aby mi někdo poradil dopředu: - sbalit české koření - tady ho prodávají jen v obřích baleních a navíc některé druhy se špatně shání. Třeba takový kmín. Kmínem se tu rozumí spíš římský kmín a do chleba prostě potřebujete ten správný český. - zkontrolovat platnost dokladů - a ty, které brzo končí, radši vyměnit. - zajistit si přístup k datové schránce - a ověřit, že funguje. Sice jsem si ho před odletem zařídila, ale přihlašovala jsem se až v USA a nefungovalo mi to. - zkontrolovat platnost platebních karet - protože řešit výměnu na dálku není žádná sranda. - zažádat si o SSN dopředu online - člověk pak má 45 dní na dojití na pobočku a může to proces urychlit - být na sebe hodná - prvních pár měsíců je člověk zahlcený a neměl by od sebe čekat mnoho. - radši si připlatit za hezčí bydlení, první měsíce jsou těžké i tak a je fajn mít balzám na duši, když přijdete do hezkého domova - poohlédnout se dopředu po sportovních a jiných aktivitá

Epizoda 36 - výročí

    Tak je to oficiální. Už jsem v Kalifornii celý rok! Bylo to nejtěžší rozhodnutí mýho života. Když jsem z Prahy odlítala, byla jsem plná obav, netušila, bolelo mě zlomený srdce a netušila jsem, jestli jsem neudělala obrovskou chybu. Někde hluboko pod těma rozjitřenýma emocema jsem se těšila, ale nebudu lhát, ten odlet byl fakt těžký. Stejně tak i začátky nebyly snadné, i když mi to v tu chvíli asi nedocházelo. Všechno jsem to prožila až s odstupem měsíců zpětně. Po roce se na to dívám jako na rozhodnutí, kterým jsem změnila svůj život, ale hlavně, kterým jsem změnila sama sebe. Amerika mi dává prostor dozrát způsobem, který bych v Evropě hledala asi těžko. A to jako vědkyně, ale hlavně jako člověk. Neumím úplně vystihnout, jestli je to menším tlakem okolí, větším respektem mezi lidmi navzájem, nebo prostě tím, že jsem tu v de facto takovém výběhu pro extrémně chytré lidi, kteří každý mají něco za sebou a něco před sebou. Velký faktor je určitě to, že se tu prostě o sebe musím postar

Epizoda 21 - velikosti oblečení a obezita

  Následující příspěvek obsahuje triggers týkajících se váhy, tak ho klidně raději přeskočte. O Americe se v Čechách dozvíte kde co. Třeba jak jsou američani tlustí. Že se nevejdou do dveří, jezdí na elektrických vozících kvůli své obezitě atd. Těšila jsem se, že se jednou v životě budu cítit jako modelka, když přijedu s normální evropskou velikostí. A oni jsou v Bay area všichni jako z katalogu, extrémně fit a hubení. Stanford samozřejmě rozhodně není nějaký reprezentativní vzorek Ameriky. Bohužel, bohudík? Mysleli byste si, že když všude jezdí auty, nějak se to projeví, ale asi se to dostatečně kompenzuje ježděním na kole, cvičením, zdravou stravou apod. Zdravou stravou? Čtete správně! Tady je v každé restauraci na výběr z několika výborných salátů (na rozdíl od Čech). Stálice jsou kale (česky myslím kadeřávek), avokádo, quinoa, bylinky... Saláty umí dochutit, jasně dressing přidá nějaké voltíky, ale každého pak ty saláty výrazně víc baví jíst, když to není jen nakrájená zelenina, al