Skip to main content

Epizoda 7 - campus

 


Na campusu jsem se stihla projít ještě před tím, než mě skolil covid. Ale po návratu mezi lidi ho samozřejmě objevuju dál. A jak to tedy na Stanfordu vypadá?

Co vám budu povídat, úplné peklo...:D  Spousta palem, zeleně, pohoda. Campus je dost rozsáhlý, takže na abyste přešli z jednoho konce na druhý, půjdete tak hodinu pěšky. Proto je nejzásadnější dopravní prostředek kolo! 

Na kole je vám hej. Najednou nemusíte prošlapat boty, abyste stihli přednášku tam, oběd jinde, experiment zas na opačné straně. Jste totiž vyzbrojení skvělým nástrojem, kdy se dostanete rychle všude kam potřebujete. V Čechách hodně lidí odrazuje od používání kola k dopravě kopcovitost terénu a bezohlednost řidičů. Tenhle problém tady neexistuje. Povrch je v zásadě placatý a američtí řidiči jsou k pěším i cyklistům extrémně ohleduplní. Při pohybu na kole po šestiproudé silnici se tedy cítíte úplně v pohodě, v Čechách bych si to nedovedla představit.

V areálu najdete kromě nemocnice, spousty budov, kde probíhá výuka a výzkum, taky rekreační centrum nebo ubytování pro graduate students. V zásadě se pořád něco děje, všelijaké spolky pořádají akce všeho druhu. Můžete se dostat na happy hour s alkoholem zdarma, nebo taky zjistit, že jste omylem na akci hnutí Hare Krišna (true story). Já se tedy pořád učím, jak se vyznat v té svojí budově. Ta je spíš z těch starších na campusu a myslím, že je dokonce výhledově určená k renovaci (nebo demolici?). Je tu spousta čerstvě postavených budov, ale i těch starších, všech možných stylů. Ale tak nějak to k sobě sedí.

Campus taky disponuje spoustou kavárniček či kantýn. Nabízí převážně zdravá jídla. Já nejčastěji chodím do budovy přes ulici, kde mají tři dny v týdnu lososa s pečenou nebo vařenou zeleninou a přílohou. Je ale i kavárna, která dělá skvělé saláty atd. Chuťově si to netroufám hodnotit. Po covidu mi totiž dost chuťových pohárků zatím nenaběhlo. Ale ty chutě, co cítím, mi přijdou fajn. Jediný hák je v tom, že většina stravovacích zařízení zavírá ve dvě nebo ve tři odpoledne a pak máte smůlu.

Existuje ale magické řešení. Protože jsem na School of Medicine a pracuju v budově kousíček od nemocnice (reálně je s ní propojená), tak jsem rychle využila tipu od kolegy. Nemocniční jídelna totiž sice není typicky místo, kam byste se hnali za gurmánským zážitkem, nicméně ta místní je super. A hlavně vás nakrmí i pozdě večer při typickém laborkovém hlaďáku. Od oběda daleko, do odchodu z práce taky. Takže nemocniční jídelně třikrát hurá!

A o dalších dobrodružstvích zase příště:)

Comments

Popular posts from this blog

Epizoda 41 - Galentine's - Valentine's

  O Valentýnu se v Čechách často mluví jako o komerčním americkém svátku, a kdekdo se proti němu vymezuje. Vždyť máme přece první máj a rozkvetlé třešně! Nicméně i tak jsem byla zvědavá, jak se Valentýn slaví v USA. Loni jsem ho tak trochu prošvihla, tak to bylo třeba napravit a utřídit si pozorování. Klasické slavení Valentýna je v párech. To je asi ta klasika, která dorazila i do Čech. Že letos vyšel na středu věcem nepomohlo, ale i tak se dala aspoň nějaká romantická večeře zvládnout. Dávají se dárky apod. Už několik týdnů před samotným svátkem spolehlivě rozpoznáte, že se blíží, podle obrovského nárůstu růžovosti při vstupu do každého supermarketu. Můžete si vybrat ze všemožných pugétů, bonbonier a dalších dárků pro svou drahou polovičku. O čem se ale v Evropě tolik nemluví jsou další dvě možnosti oslavy Valentýna. Jedno je Galentine's = od slova gals (holky, kámošky). Pokud zrovna nejste v páru, nebo z nějakého důvodu nemůžete trávit čas společně, můžete se ocitnout právě na t...

Epizoda 42 - na co si v Kalifornii dát pozor

 1) POISON OAK! - v češtině asi známo jako jedovatý dub     Rostlina působí naprosto nenápadně. Je to takové křoví, listy můžou vypadat jako dubové, ale když je rostlina mladá, ani nemusí. Pro Evropany je tohle obzvlášť zákeřné, neb v evropské přírodě typicky není nebezpečné se jen dotknout něčeho, co roste ve volné případě. Nejblíž by k tomu byla asi kopřiva, ale ta vám nezpůsobí takové ošklivé obtíže jako poison oak.     Jak to s poison oak funguje? Na listech má olejovitou tekutinu-priskyřici obsahující urushiol. Ta vám ale nezpůsobí reakci hned, může to trvat až několik týdnů, než na ni začne tělo reagovat. Látka vyvolává silnou imunitní reakci, která se projevuje hlavně ošklivou vyrážku jejíž svědivost vás budí ze spaní, ale může i otéct atd. Nejhorší je, že trvá klidně víc než měsíc, než se vám z ní povede vyléčit a možná k tomu budete potřebovat kortikosteroidy. Urushiol se navíc moc nerozkládá a může zůstat na vašem batohu nebo botech i dlouho ...

Epizoda 44 - kempování

  Nedávno jsem vyrazila s Američany kempovat. Byl to zajímavý zážitek, zjevně se tu provádí velmi různorodé typy kempování. Já znám z Čech víceméně takové to vodácké, se spaním na pěnových karimatkách, opíkáním špekáčků atd. anebo podobně i na Korsice, když jsme chtěli ušetřit za ubytování. Tam se jen špekáčky vymění za korsické sýry, bagety a víno. V Kalifornii to ale nejspíš chodí jinak. Místo na táboření bylo třeba dopředu rezervovat, na danou lokaci je to typicky třeba udělat i šest měsíců dopředu, pokud máte zájem o konkrétní datum. To ale vede k tomu, že lidé často rezervují a pak nemůžou jet a ruší to na poslední chvíli. Takže se můžete zapsat i na maillist, kde vám v případě takového zrušení rezervace dají vědět a vy můžete vyrazit. Samozřejmě ale musíte být víc flexibilní a brát, co je. Jak takové tábořící místo v přírodní rezervaci vypadá? No je po americku kus větší, než bychom si představili z vodáckých tábořišť u Vltavy. Každé místo má svoje parkovací místa, a spoustu ...