Skip to main content

Epizoda 10 - bezpečně campusem a ještě dál..

 

Jako Evropanka tak trochu tuším, že moje představy o tom, co je a není bezpečné, jsou mi v USA málo platné. Už před odletem mě kamarádka, která v USA delší dobu žila, varovala před situacemi, které by mě ani nenapadly řešit.

  • Když bude vedle tvého auta parkovat dodávka, vůbec k němu ani nechoď.
  • Když si sedneš do auta a zjistíš, že máš přední sklo něčím zakryté, hlavně nevystupuj z auta. Zavolej policii.

To mě zvládlo dost zaskočit už na úvod. Pokračovalo to mailovými upozorněními na zločiny, které se staly na campusu. Od doby vytvoření mého univerzitního emailu (a teď radši přestaňte číst, pokud pro vás můžou být sexuální útoky zraňující) se na campusu stihly odehrát:

  • znásilnění ženy v pět odpoledne na parkovišti kousek od budovy, kde pracuju
  • oloupení cyklisty tak, že byl na frekventované silnici sražený z kola, aby se na něj lupič dostal
  • znásilnění ženy, kterou pachatel vytáhl z její kanceláře a dotáhl jí do garáží, kde ji brutálně znásilňoval

Jakkoliv chápu, že když se podobné skutky stanou v Praze o blok vedle, tak se o nich nedozvím, stejně mě to na klidu nepřidalo.

A jaké je to tady na místě?

Těžko říct.

Součástí nástupu bylo i školení o tom, co dělat, když je v budově aktivní střelec. Nebo co dělat při zemětřesení.

Kolegyně mi řekly, že se necítily v práci nikdy nebezpečně. Ale druhým dechem dodaly, že při cestě z práce k autu se koordinují a chodí společně, to je přece jasné.. Hodně se tu diskutuje o tom, jestli univerzita dělá dost, aby na campusu zajistila bezpečnost. A obě oběti znásilnění byly skutky tak traumatizované, že to nechtěly řešit s policií.

Ulice mimo campus nejsou osvětlené, takže lidi po nich chodí s baterkami. Vážně. Ano, i v Menlo Park, kde ceny i malých domečků začínají na 2 milionech dolarů. Takže se na nich bezpečně večer fakt necítím.

Psychologicky pomáhá radši jet na kole, než jít pěšky. A dál nevím.

Comments

Popular posts from this blog

Epizoda 41 - Galentine's - Valentine's

  O Valentýnu se v Čechách často mluví jako o komerčním americkém svátku, a kdekdo se proti němu vymezuje. Vždyť máme přece první máj a rozkvetlé třešně! Nicméně i tak jsem byla zvědavá, jak se Valentýn slaví v USA. Loni jsem ho tak trochu prošvihla, tak to bylo třeba napravit a utřídit si pozorování. Klasické slavení Valentýna je v párech. To je asi ta klasika, která dorazila i do Čech. Že letos vyšel na středu věcem nepomohlo, ale i tak se dala aspoň nějaká romantická večeře zvládnout. Dávají se dárky apod. Už několik týdnů před samotným svátkem spolehlivě rozpoznáte, že se blíží, podle obrovského nárůstu růžovosti při vstupu do každého supermarketu. Můžete si vybrat ze všemožných pugétů, bonbonier a dalších dárků pro svou drahou polovičku. O čem se ale v Evropě tolik nemluví jsou další dvě možnosti oslavy Valentýna. Jedno je Galentine's = od slova gals (holky, kámošky). Pokud zrovna nejste v páru, nebo z nějakého důvodu nemůžete trávit čas společně, můžete se ocitnout právě na t...

Epizoda 42 - na co si v Kalifornii dát pozor

 1) POISON OAK! - v češtině asi známo jako jedovatý dub     Rostlina působí naprosto nenápadně. Je to takové křoví, listy můžou vypadat jako dubové, ale když je rostlina mladá, ani nemusí. Pro Evropany je tohle obzvlášť zákeřné, neb v evropské přírodě typicky není nebezpečné se jen dotknout něčeho, co roste ve volné případě. Nejblíž by k tomu byla asi kopřiva, ale ta vám nezpůsobí takové ošklivé obtíže jako poison oak.     Jak to s poison oak funguje? Na listech má olejovitou tekutinu-priskyřici obsahující urushiol. Ta vám ale nezpůsobí reakci hned, může to trvat až několik týdnů, než na ni začne tělo reagovat. Látka vyvolává silnou imunitní reakci, která se projevuje hlavně ošklivou vyrážku jejíž svědivost vás budí ze spaní, ale může i otéct atd. Nejhorší je, že trvá klidně víc než měsíc, než se vám z ní povede vyléčit a možná k tomu budete potřebovat kortikosteroidy. Urushiol se navíc moc nerozkládá a může zůstat na vašem batohu nebo botech i dlouho ...

Epizoda 44 - kempování

  Nedávno jsem vyrazila s Američany kempovat. Byl to zajímavý zážitek, zjevně se tu provádí velmi různorodé typy kempování. Já znám z Čech víceméně takové to vodácké, se spaním na pěnových karimatkách, opíkáním špekáčků atd. anebo podobně i na Korsice, když jsme chtěli ušetřit za ubytování. Tam se jen špekáčky vymění za korsické sýry, bagety a víno. V Kalifornii to ale nejspíš chodí jinak. Místo na táboření bylo třeba dopředu rezervovat, na danou lokaci je to typicky třeba udělat i šest měsíců dopředu, pokud máte zájem o konkrétní datum. To ale vede k tomu, že lidé často rezervují a pak nemůžou jet a ruší to na poslední chvíli. Takže se můžete zapsat i na maillist, kde vám v případě takového zrušení rezervace dají vědět a vy můžete vyrazit. Samozřejmě ale musíte být víc flexibilní a brát, co je. Jak takové tábořící místo v přírodní rezervaci vypadá? No je po americku kus větší, než bychom si představili z vodáckých tábořišť u Vltavy. Každé místo má svoje parkovací místa, a spoustu ...