Skip to main content

Epizoda 4 - nemoc přijde vždycky v nejmíň vhodnou dobu

 


Covidu jsem se děsila od začátku pandemie. Asi ani ne tak těžkého průběhu, i když nikdo z nás si nemůže být jistý tím, že zrovna ona/on si nevytáhnou toho černého petra.. Mě ale celou dobu hlavně děsí dvě věci - že bych někoho nakazila a pak taky dlouhodobé následky a long-covid.

Opatrností a dodržováním opatření i nad rámec toho, co bylo ve veřejném prostoru normální, se mi povedlo covidu úspěšně unikat a to i v několika dost těsných situacích. Skoro jsem si začínala myslet, že jsem nezranitelná... Ale chyba lávky. Dostihlo mě to samozřejmě v nejmíň vhodnou chvíli. Nebo skoro nejmíň vhodnou.

Těsně po příletu jsem bydlela nejdřív v hotelu, který jsem si objednala na první tři noci. Hledala jsem nějaký rozumný poměr výkon cena, zároveň jsem se všemi věcmi a jet lagem nechtěla úplně do nějakého sdíleného airbnb. Navzdory tomu, že jsem volila z levnějších hotelů, platila jsem i tak skoro 200 dolarů za noc, takže motivace se co nejdřív přestěhovat byla jasná.

Domluvené bydlení klaplo, ale potřebovala jsem si sehnat peřinu, polštář, povlečení, toaleťák, jídlo, prostě takové ty docela základní životní věci. Vypravila jsem se tedy do Targetu, kde najdete v zásadě vše pro domácnost. Největší omezení bylo v tom, že jsem musela zakoupené věci odtáhnout zpět busem a pak dojít cca pět minut pěšky ze zastávky.

Nějak se mi povedlo nakoupit aspoň úplný základ. V buse se mi ale začalo dělat blbě. A cesta ze zastávky se mi zdála naprosto nekonečná. Myslela jsem, že ji nedojdu. A nechápala jsem, jak je možný, že opačným směrem jsem tam byla hned. Začínala jsem tušit, že tohle není ok a že jsem v pytli. Doma jsem si z posledních sil povlíkla postel, udělala antigen a nemusela čekat ani na zvlhčení celého proužku, aby bylo jasné, že je to tady! Můj první covid. V cizí zemi. Bez základních potravin, bez teploměru, v bytě, kam jsem se ten den nastěhovala. Bez amerického telefonního čísla, bez americké platební karty, což znemožňovalo kde co (o nepřátelskosti systému pro cizince někdy příště).

A jaké to bylo v covidové izolaci?

Radost samozřejmě! Aneb když se lékařům zdá, že je něco lehký průběh, ale vy máte problém vstát z postele. Chjo.


Comments

Popular posts from this blog

Epizoda 41 - Galentine's - Valentine's

  O Valentýnu se v Čechách často mluví jako o komerčním americkém svátku, a kdekdo se proti němu vymezuje. Vždyť máme přece první máj a rozkvetlé třešně! Nicméně i tak jsem byla zvědavá, jak se Valentýn slaví v USA. Loni jsem ho tak trochu prošvihla, tak to bylo třeba napravit a utřídit si pozorování. Klasické slavení Valentýna je v párech. To je asi ta klasika, která dorazila i do Čech. Že letos vyšel na středu věcem nepomohlo, ale i tak se dala aspoň nějaká romantická večeře zvládnout. Dávají se dárky apod. Už několik týdnů před samotným svátkem spolehlivě rozpoznáte, že se blíží, podle obrovského nárůstu růžovosti při vstupu do každého supermarketu. Můžete si vybrat ze všemožných pugétů, bonbonier a dalších dárků pro svou drahou polovičku. O čem se ale v Evropě tolik nemluví jsou další dvě možnosti oslavy Valentýna. Jedno je Galentine's = od slova gals (holky, kámošky). Pokud zrovna nejste v páru, nebo z nějakého důvodu nemůžete trávit čas společně, můžete se ocitnout právě na t...

Epizoda 42 - na co si v Kalifornii dát pozor

 1) POISON OAK! - v češtině asi známo jako jedovatý dub     Rostlina působí naprosto nenápadně. Je to takové křoví, listy můžou vypadat jako dubové, ale když je rostlina mladá, ani nemusí. Pro Evropany je tohle obzvlášť zákeřné, neb v evropské přírodě typicky není nebezpečné se jen dotknout něčeho, co roste ve volné případě. Nejblíž by k tomu byla asi kopřiva, ale ta vám nezpůsobí takové ošklivé obtíže jako poison oak.     Jak to s poison oak funguje? Na listech má olejovitou tekutinu-priskyřici obsahující urushiol. Ta vám ale nezpůsobí reakci hned, může to trvat až několik týdnů, než na ni začne tělo reagovat. Látka vyvolává silnou imunitní reakci, která se projevuje hlavně ošklivou vyrážku jejíž svědivost vás budí ze spaní, ale může i otéct atd. Nejhorší je, že trvá klidně víc než měsíc, než se vám z ní povede vyléčit a možná k tomu budete potřebovat kortikosteroidy. Urushiol se navíc moc nerozkládá a může zůstat na vašem batohu nebo botech i dlouho ...

Epizoda 44 - kempování

  Nedávno jsem vyrazila s Američany kempovat. Byl to zajímavý zážitek, zjevně se tu provádí velmi různorodé typy kempování. Já znám z Čech víceméně takové to vodácké, se spaním na pěnových karimatkách, opíkáním špekáčků atd. anebo podobně i na Korsice, když jsme chtěli ušetřit za ubytování. Tam se jen špekáčky vymění za korsické sýry, bagety a víno. V Kalifornii to ale nejspíš chodí jinak. Místo na táboření bylo třeba dopředu rezervovat, na danou lokaci je to typicky třeba udělat i šest měsíců dopředu, pokud máte zájem o konkrétní datum. To ale vede k tomu, že lidé často rezervují a pak nemůžou jet a ruší to na poslední chvíli. Takže se můžete zapsat i na maillist, kde vám v případě takového zrušení rezervace dají vědět a vy můžete vyrazit. Samozřejmě ale musíte být víc flexibilní a brát, co je. Jak takové tábořící místo v přírodní rezervaci vypadá? No je po americku kus větší, než bychom si představili z vodáckých tábořišť u Vltavy. Každé místo má svoje parkovací místa, a spoustu ...